powieksz zero pomniejsz

Sport sposobem na samodzielność i aktywizację osób niepełnosprawnych

1451617360,

Głównym założeniem treningów sportowych realizowanych w ramach projektu PFRON: Sport sposobem na samodzielność i aktywizację osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, jest odpowiednie przygotowanie beneficjentów do udziału w konkursach i zawodach sportowych najwyższych rang krajowych, oraz międzynarodowych.

 

 

Regularne treningi stacjonarne zawodników przeprowadzone w roku 2017 pozwoliły na rozwój i podniesienie poziomu wyszkolenia wielu zawodników sekcji takich jak:

 • Lekkoatletyka,
 • Pływanie,
 • Piłka siatkowa na siedząco,
 • Strzelectwo sportowe,
 • Kolarstwo ręczne – Handbike,
 • Tenis stołowy,
 • Tenis ziemny na wózkach,
 • Wioślarstwo,
 • Bocci,
 • Rugby,
 • Taniec towarzyski,
 • Zajęcia ogólnorozwojowe na hali, basenie i w plenerze.

W projekcie bierze udział ponad 150 zawodników Klubu Sportowego Inwalidów START w Szczecinie, czynnie biorących udział w treningach stacjonarnych sekcji sportowych. Ich postępy są regularnie monitorowane, a treningi przygotowywane w taki sposób, aby ich rozwój sportowy przebiegał jak najlepiej. W poprawnych rozwoju zawodników pomaga również szczegółowa analiza IPD przeprowadzana przez osoby prowadzące sekcje.

 

 

Do prawidłowego przebiegu projektu oraz do realizacji jego założeń, Klub Sportowy Inwalidów START w Szczecinie postarał się o zabezpieczenie odpowiedniego zaplecza technicznego dla każdej sekcji. Przyczynił się do tego:

 

 • wynajem odpowiednio przygotowanych do każdej sekcji obiektów sportowych,
 • zatrudnienie specjalistów obsługi sekcji takich jak trenerzy, instruktorzy, fizjoterapeuci i technicy,
 • zakup sprzętu sportowego, zakup między innymi specjalistycznej odzieży sportowej dla aktywnych sportowców, oraz zakup niezbędnego wyposażenia sportowego do realizacji treningów i rozwoju poszczególnych zawodników,
 • Zabezpieczenie transportu dla zawodników zarówno na treningi stacjonarne, jak i treningi wyjazdowe,
 • Obsługa medyczna i fizjoterapeutyczna, czuwająca nad prawidłowym przebiegiem treningów zapobiegając przy tym urazom i kontuzjom zawodników,

 

 

Treningi stacjonarne zostały uzupełnione o cztery treningi wyjazdowe:

 

 • Wyjazdowe treningi sportowe – Wałcz 2017 – zostały przeprowadzone w okresie 09-19.03.2017 roku w Centralnym Ośrodku Sportu i Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, miejscu bardzo dobrze przygotowanym do przeprowadzenia szczegółowych treningów sportowych. Ośrodek jest ponadto doskonale przygotowany pod względem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Treningi odbywały się w systemie 6 godzin każdego dnia, a w wydarzeniu wzięło udział 20 zawodników. Treningi uzupełniające w Wałczu kierowane były do zawodników tenisa ziemnego, wioślarstwa, bocci, kolarstwa i lekkoatletyki

 • Wyjazdowe treningi sportowe – Słupsk 2017 – odbyły się w okresie 09-18.06.2017 roku w Słupskim Ośrodku Sportu i Rekreacji na Stadionie 650-lecia w Słupsku. W wydarzeniu wzięło udział 13 zawodników sekcji lekkoatletycznych, specjalizujących się między w konkurencjach biegowych oraz technicznych (rzutowych). Treningi uzupełniające w Słupsku miały na celu odpowiednie przygotowanie zawodników Klubu do startu w Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce.

 • Wyjazdowe treningi sportowe – Pustkowo 2017 – odbyły się w okresie 08-15.07.2017 roku w Ośrodku Rehabilitacyjnym ZEM-TOURIST w Pustkowiu, wzięło w nich udział 20 zawodników Klubu. Te treningi uzupełniające skierowane były do zawodników wyczynowych, intensywnie trenujących stacjonarnie. Pozwoliły im na dostarczenie przyjemności, redukcję znużenia ćwiczeniami stacjonarnymi, oraz zwiększyły zaangażowanie w wykonywanie zadań, co przyczyniło się do osiągnięcia celów programowych.

 

 • Wyjazdowe treningi sportowe – Zakopane 2018 – odbyły się w w Centralnym Ośrodku Sportu i Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, a wzięło w nich udział 25 zawodników niepełnosprawnych. Treningi te, podobnie jak treningi uzupełniające w Pustkowie, skierowane były do zawodników intensywnie trenujących stacjonarnie. Przeprowadzone zostały treningi w dziedzinach takich jak: tenis ziemny, wioślarstwo, bocci, kolarstwo oraz lekkoatletyka.

 

 

Nad zawodnikami sekcji sportowych przez cały czas realizacji projektu czuwa wykwalifikowana kadra fizjoterapeutyczna, czuwająca nad zapobieganiem powstawaniu kontuzji poszczególnych sportowców, przyspieszająca proces rekonwalescencji po urazach i uszkodzeniach narządów ruchu, a także podnosząca poziom wyszkolenia sportowego zawodników poprzez odpowiednie monitorowanie i optymalizację biomechaniki ruchu i wspomaganie procesu treningowego przy zastosowaniu zabiegów fizykoterapii jako formy odnowy biologicznej.

 

 

 

Klub Sportowy Inwalidów START w Szczecinie przez dotychczasowy czas projektu przeprowadził również liczne prelekcje i spotkania informacyjne, na których poruszane były zagadnienia sportu osób niepełnosprawnych. Spotkania takie promowały działalność Klubu, a także aktywizację osób niepełnosprawnych, ukazując przeróżne możliwości rozwoju sportowego dla ludzi z niepełnosprawnością ruchową. Spotkania te, zwiększyły również wiedzę społeczeństwa na temat osób niepełnosprawnych, zmniejszając w ten sposób dystans społeczny do osób z niepełnosprawnościami. Prelekcje w szkołach oraz w miejscach wydarzeń sportowych i kulturalnych pozwoliły również Klubowi START na pozyskanie wielu nowych, młodych i doskonale rokujących zawodników wielu sekcji, którzy mają szansę na najwyższe podia sportowe.

 

 

Projekt jest finansowany prze Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON i prowadzony jest w okresie 01.01.2017 r. – 31.03.2019 r.

Aktualności

Wiosenne Integracyjne Zawody Sportowe

Dodano: 23.04.2018 13:28

Kolejne Integracyjne Zawody Sportowe już wkrótce!   Wiosenne Integracyjne Zawody Sportowe odbędą się w dniach 11 – 13 Maja 2018 roku w Pustkowie. Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy wiele wspaniałych dyscyplin sportowych w których będzie można sprawdzić swoje umiejętności. Między innymi:... Czytaj więcej»

Medale dla Szczecina! GP 2018

Dodano: 13.04.2018 08:28

W dniu dzisiejszym odbyły się trzy konkurencje. Jako pierwsza obyła się konkurencja R2 10m Air Rifle Standing Women SH1. Walka była zacięta do samego końca. W finale wzięły udział zawodniczki z Ukrainy, Francji, Bułgarii i aż trzy reprezentantki Polski. Po... Czytaj więcej»

2018 Shooting Grand Prix – Dzień 1

Dodano: 12.04.2018 13:23

Dzisiejszy dzień rozpoczął się ceremonią otwarcia zawodów 2018 World Shooting Para Sport Grand Prix Szczecin. Reprezentacje wszystkich krajów pojawiły się bardzo licznie. Odwiedziły nas również takie osobistości jak: Swoją obecnością zaszczyciło nas wiele ważnych osobistości takich jak: Krzysztof Kupis- Dyrektor... Czytaj więcej»

Rehabilitacja dzieci poprzez pływanie

Dodano: 21.03.2018 10:29

Zapraszamy wszystkich najmłodszych z niepełnosprawnością ruchową na darmową rehabilitację poprzez pływanie:

archiwum