powieksz zero pomniejsz

Sport sposobem na samodzielność i aktywizację osób niepełnosprawnych

1451617360,

Głównym założeniem treningów sportowych realizowanych w ramach projektu PFRON: Sport sposobem na samodzielność i aktywizację osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, jest odpowiednie przygotowanie beneficjentów do udziału w konkursach i zawodach sportowych najwyższych rang krajowych, oraz międzynarodowych.

 

 

Regularne treningi stacjonarne zawodników przeprowadzone w roku 2017 pozwoliły na rozwój i podniesienie poziomu wyszkolenia wielu zawodników sekcji takich jak:

 • Lekkoatletyka,
 • Pływanie,
 • Piłka siatkowa na siedząco,
 • Strzelectwo sportowe,
 • Kolarstwo ręczne – Handbike,
 • Tenis stołowy,
 • Tenis ziemny na wózkach,
 • Wioślarstwo,
 • Bocci,
 • Rugby,
 • Taniec towarzyski,
 • Zajęcia ogólnorozwojowe na hali, basenie i w plenerze.

W projekcie bierze udział ponad 150 zawodników Klubu Sportowego Inwalidów START w Szczecinie, czynnie biorących udział w treningach stacjonarnych sekcji sportowych. Ich postępy są regularnie monitorowane, a treningi przygotowywane w taki sposób, aby ich rozwój sportowy przebiegał jak najlepiej. W poprawnych rozwoju zawodników pomaga również szczegółowa analiza IPD przeprowadzana przez osoby prowadzące sekcje.

 

 

Do prawidłowego przebiegu projektu oraz do realizacji jego założeń, Klub Sportowy Inwalidów START w Szczecinie postarał się o zabezpieczenie odpowiedniego zaplecza technicznego dla każdej sekcji. Przyczynił się do tego:

 

 • wynajem odpowiednio przygotowanych do każdej sekcji obiektów sportowych,
 • zatrudnienie specjalistów obsługi sekcji takich jak trenerzy, instruktorzy, fizjoterapeuci i technicy,
 • zakup sprzętu sportowego, zakup między innymi specjalistycznej odzieży sportowej dla aktywnych sportowców, oraz zakup niezbędnego wyposażenia sportowego do realizacji treningów i rozwoju poszczególnych zawodników,
 • Zabezpieczenie transportu dla zawodników zarówno na treningi stacjonarne, jak i treningi wyjazdowe,
 • Obsługa medyczna i fizjoterapeutyczna, czuwająca nad prawidłowym przebiegiem treningów zapobiegając przy tym urazom i kontuzjom zawodników,

 

 

Treningi stacjonarne zostały uzupełnione o cztery treningi wyjazdowe:

 

 • Wyjazdowe treningi sportowe – Wałcz 2017 – zostały przeprowadzone w okresie 09-19.03.2017 roku w Centralnym Ośrodku Sportu i Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, miejscu bardzo dobrze przygotowanym do przeprowadzenia szczegółowych treningów sportowych. Ośrodek jest ponadto doskonale przygotowany pod względem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Treningi odbywały się w systemie 6 godzin każdego dnia, a w wydarzeniu wzięło udział 20 zawodników. Treningi uzupełniające w Wałczu kierowane były do zawodników tenisa ziemnego, wioślarstwa, bocci, kolarstwa i lekkoatletyki

 • Wyjazdowe treningi sportowe – Słupsk 2017 – odbyły się w okresie 09-18.06.2017 roku w Słupskim Ośrodku Sportu i Rekreacji na Stadionie 650-lecia w Słupsku. W wydarzeniu wzięło udział 13 zawodników sekcji lekkoatletycznych, specjalizujących się między w konkurencjach biegowych oraz technicznych (rzutowych). Treningi uzupełniające w Słupsku miały na celu odpowiednie przygotowanie zawodników Klubu do startu w Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce.

 • Wyjazdowe treningi sportowe – Pustkowo 2017 – odbyły się w okresie 08-15.07.2017 roku w Ośrodku Rehabilitacyjnym ZEM-TOURIST w Pustkowiu, wzięło w nich udział 20 zawodników Klubu. Te treningi uzupełniające skierowane były do zawodników wyczynowych, intensywnie trenujących stacjonarnie. Pozwoliły im na dostarczenie przyjemności, redukcję znużenia ćwiczeniami stacjonarnymi, oraz zwiększyły zaangażowanie w wykonywanie zadań, co przyczyniło się do osiągnięcia celów programowych.

 

 • Wyjazdowe treningi sportowe – Zakopane 2018 – odbyły się w w Centralnym Ośrodku Sportu i Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, a wzięło w nich udział 25 zawodników niepełnosprawnych. Treningi te, podobnie jak treningi uzupełniające w Pustkowie, skierowane były do zawodników intensywnie trenujących stacjonarnie. Przeprowadzone zostały treningi w dziedzinach takich jak: tenis ziemny, wioślarstwo, bocci, kolarstwo oraz lekkoatletyka.

 

 

Nad zawodnikami sekcji sportowych przez cały czas realizacji projektu czuwa wykwalifikowana kadra fizjoterapeutyczna, czuwająca nad zapobieganiem powstawaniu kontuzji poszczególnych sportowców, przyspieszająca proces rekonwalescencji po urazach i uszkodzeniach narządów ruchu, a także podnosząca poziom wyszkolenia sportowego zawodników poprzez odpowiednie monitorowanie i optymalizację biomechaniki ruchu i wspomaganie procesu treningowego przy zastosowaniu zabiegów fizykoterapii jako formy odnowy biologicznej.

 

 

 

Klub Sportowy Inwalidów START w Szczecinie przez dotychczasowy czas projektu przeprowadził również liczne prelekcje i spotkania informacyjne, na których poruszane były zagadnienia sportu osób niepełnosprawnych. Spotkania takie promowały działalność Klubu, a także aktywizację osób niepełnosprawnych, ukazując przeróżne możliwości rozwoju sportowego dla ludzi z niepełnosprawnością ruchową. Spotkania te, zwiększyły również wiedzę społeczeństwa na temat osób niepełnosprawnych, zmniejszając w ten sposób dystans społeczny do osób z niepełnosprawnościami. Prelekcje w szkołach oraz w miejscach wydarzeń sportowych i kulturalnych pozwoliły również Klubowi START na pozyskanie wielu nowych, młodych i doskonale rokujących zawodników wielu sekcji, którzy mają szansę na najwyższe podia sportowe.

 

 

Projekt jest finansowany prze Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON i prowadzony jest w okresie 01.01.2017 r. – 31.03.2019 r.

Aktualności

15 medali Szczecińskich Lekkoatletów na MP w Bydgoszczy

Dodano: 15.06.2018 14:05

Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce, które odbył się w dniach 08-10.06.2018 r. w Bydgoszczy, zakończyły się dla Szczecińskich zawodników ogromnym sukcesem. Reprezentanci Klubu Sportowego Inwalidów START w Szczecinie zdobyli 15 medali.     Medalistami zawodów zostali:  Joanna Hańtzschel... Czytaj więcej»

12 medali Szczecińskich strzelców w Bydgoszczy

Dodano: 07.06.2018 13:54

W dniach 31.05 – 03.06.2018r. w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Strzelectwie Sportowym.  Drużyna ze Szczecina wywalczyła 12 medali.     Srebrny medal zdobyła Jolanta Szulc w konkurencji R2 karabin pneumatyczny. Brązowy medal w P2 pistolet pneumatyczny... Czytaj więcej»

III miejsce Szczecińskich zawodników bocci!

Dodano: 28.05.2018 11:41

W dniach 25-27.05.2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie odbyły się  VIII Ogólnopolskie Zawody Niepełnosprawnych w Bocci.     Nasi zawodnicy: Lidia Kowalczyk, Jan Gawroński, Daniel Pietras zajęli 3 miejsce w kategorii integracja. Od zajęcia wyższej pozycji... Czytaj więcej»

Zmiany w sprawie ochrony danych osobowych – RODO

Dodano: 25.05.2018 11:54

Dbamy o prywatność Naszych Beneficjantów, Współpracowników i Kontrahentów, dlatego dostosowujemy się do nowych przepisów o ochronie danych osobowych zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) z dnia 27.04.2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych... Czytaj więcej»

archiwum