Podsumowanie wydarzenia sportowego pn. „II Runda Paralekkoatletycznego Grand Prix Polski”

To było prawdziwe sportowe, lekkoatletyczne święto w Szczecinie. W weekend ostatniego dnia maja i pierwszych dni czerwca na stadionie im. Wiesława Maniaka przy ul. Litewskiej 20 zjechały najważniejsze postaci polskiej królowej sportu osób z niepełnosprawnościami. Blisko 200 zawodników reprezentujących kluby z: Zielonej Góry, Wrocławia, Katowic, Tarnowa, Koszalina, Bydgoszczy, Gdańska, Malborka, Grudziądza, Elbląga Gorzowa, Bydgoszczy, Warszawy, Torunia i oczywiście ze Szczecina przyjechało bardzo dobrze przygotowanych, czego najlepszym dowodem były regularnie poprawiane rekordy życiowe i sezonowe.

Z reprezentantów naszego klubu największe wrażenie zrobiła nasza paralimpijka Joanna Oleksiuk. W pchnięciu kulą zdecydowanie poprawiła swoje rekordy życiowe, a pchnięciem na 6,97 zbliżyła się do nieosiągalnej latami bariery 7-iu metrów. To był jeden z najbardziej wartościowych wyników w Szczecinie (Joasia najwyraźniej uwierzyła ponownie w siebie i dwa tygodnie później w trakcie Mistrzostw Polski w Krakowie pchnęła kulę na 7 metrów i 10 centymetrów).

W sumie sportowcy KSI „START” Szczecin siedmiokrotnie stawali na podium:

Joanna Oleksiuk – złoty medal w pchnięciu kulą, złoty medal w rzucie oszczepem,

Artur Kamiński – złoty medal w biegu na 100 i 800 metrów,

Daniel Pietras – srebrny medal w rzucie oszczepem,

Damian Wróblewski – brązowy medal w rzucie dyskiem,

Daniel Gawroński – brązowy medal w rzucie oszczepem.

Podczas zawodów największą ilość punktów uzyskali:

Renata Śliwińska – mistrzyni paralimpijska z Tokio (Start Gorzów) – w pchnięciu kulą (8,73 m 999 pkt,) oraz w rzucie dyskiem (24.60 m – 977 pkt.),

Joanna Oleksiuk – KSI „START” Szczecin – w pchnięciu kulą (6,97 – 983 pkt.) oraz w rzucie oszczepem (13,19 m 904 pkt.),

Bartosz Górczak – Start Gorzów w pchnięciu kulą (8,14 m – 902 pkt.).

Jak zwykle wydarzenie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony mediów. Te były nie tylko obecne w trakcie zawodów, zapowiadały ale i również relacjonowały wydarzenie.

W Radio Szczecin pojawiło się podsumowanie zawodów:

https://radioszczecin.pl/2,472391,sukcesy-paralekkoatletow-startu-szczecin-w-grand

Nie zawiodła też TVP 3 Szczecin, która zaprezentowała relację z wydarzenia zarówno w programie sportowym „Magazyn Sportowy” jak i w programie informacyjnym „Kronika”, najważniejszym na Pomorzu Zachodnim.

https://szczecin.tvp.pl/75847400/magazyn-sportowy

Zawody niepełnosprawnych lekkoatletów. Grand Prix w Szczecinie [WIDEO] (tvp.pl)

Relacje pojawiały się również na łamach prasy oraz na wielu innych stronach internetowych poświęconych nie tylko wydarzeniom mającym miejsce w województwie zachodniopomorskim.

24Kurier.pl – Lekkoatletyka. Rekord życiowy przed Paryżem…

I jeszcze garść statystyk dotyczących ogromnego zainteresowania w trakcie zawodów naszymi mediami społecznościowymi, czego najlepszym dowodem są wciąż rosnące liczby odsłon rolek poświęconych zawodom, oraz zasięgi i liczby osób, do których tą drogą dotarliśmy.

Rolki – cztery dni po zakończeniu zawodów notowały ponad 2700 odsłon , a już 11 czerwca 2024 r. było ich ponad 3100.

Organizatorami zawodów byli: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Klub Sportowy Inwalidów „START” Szczecin oraz Gmina Miasto Szczecin.

Zadanie współfinansowane ze środków: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych , Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Partnerami wydarzenia byli: Tenzi, Hotel Radissson Blu Szczecin, Rajski Ogród.

(foto: Jarek Dulny)