PFRON – realizacja projektu „zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych”

Zadanie projektu skierowane są w pierwszej kolejności na działania zwiększające samodzielność osób niepełnosprawnych poprzez zajęcia prowadzone w sposób ciągły, cykliczny lub na specjalnie przygotowywanych zajęciach w sesjach wyjazdowych.

Nazwa zadania: Sport sposobem na samodzielność i aktywizację osób z niepełnosprawnością w życiu codziennym.

Termin realizacji: 1.04.2023 – 31.03.2024

Przygotowywane i przeprowadzane zajęcia zarówno grupowe, jak i w sesjach indywidualnych, ukierunkowane są w pierwszej kolejności na podtrzymywanie umiejętności już posiadanych przez beneficjentów, które są niezbędne do maksymalnie samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, a następnie do ich rozwijania i nabywania nowych. Wśród nich znajdują się także takie, które mają ułatwiać sposoby sprawnego komunikowania się z otoczeniem osób z uszkodzonym, lub nie w pełni wykształconym (sprawnym) aparatem słuchu lub mowy, stwierdzonym autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną. Nie brakuje w ich trakcie zajęć usprawniających i wspierających funkcjonowanie osób z autyzmem  i niepełnosprawnością intelektualną w różnych rolach i środowiskach. Chodzi oto by w sposób ciągły zachęcić osoby z niepełnosprawnościami do regularnego uczestnictwa w zajęciach obejmujących podstawy treningowe konkretnych dyscyplin, pozycje ogólnorozwojowe zwiększające predyspozycje ruchowe uczestników z konkretnymi zadaniami ukierunkowanymi na intensyfikacje działań tych części ciała, których działanie w życiu codziennym nastręcza największych problemów, jest najmniej naturalna.

W okresie od 1.04.2023 do 15.09.2023 we wszystkich odsłonach projektu udział wzięło 176 beneficjentów. To oni właśnie mieli możliwości uczestnictwa w treningach i zajęciach stacjonarnych, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów i rehabilitantów w kilku sekcjach o kierunkach sportowych: lekka atletyka (z podziałem na konkurencje biegowe i techniczne rzutowe – w których udział beneficjentów zależy od stopnia ich niepełnosprawności i kwestii sposobu poruszania się – na wózkach czy bez), pływanie (zarówno grupy zaawansowanej „zawodniczej” jak i grup amatorskich, dla których zajęcia w wodzie mają także wskazania medyczne), kolarstwo, wioślarstwo (zajęcia na wodzie i na sucho na bazie ergometrowej), strzelectwo, tenis stołowy, piłka siatkowa na siedząco, koszykówka na wózkach, boccia, badminton, taniec towarzyski (w tym tańca na wózkach), goalball, sekcja ogólnorozwojowa oraz sekcja biorącej pod uwagę konkretne  medyczne wskazania rehabilitacyjne.

Obok stacjonarnych zajęć prowadzonych w obiektach na terenie aglomeracji szczecińskiej, przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy zajęcia wyjazdowe oraz obozy szkolno-rehabilitacyjne w Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich w Wałczu i Wiśle oraz zawody wyjazdowe integracyjne w Pustkowie. Co istotne, w każdym z przypadków formy zajęć, ich intensywność i zakresy dostosowywane były do możliwości uczestniczących w nich osób niepełnosprawnych, a każdorazowo prowadzone były przez wykwalifikowane grono trenerów, instruktorów i rehabilitantów.

Obok usprawniania beneficjentów prowadziliśmy w ich trakcie także selekcję najlepszych z nich, których przygotowywaliśmy do startów w zawodach rangi mistrzowskiej na terenie kraju i w imprezach międzynarodowych – z kwalifikacjami do paraigrzysk w Paryżu roku 2024 włącznie. To właśnie poprzez tego typu zajęcia i prowadzoną w ich trakcie selekcję część z naszych podopiecznych kwalifikuje się do kadr narodowych, a część z nich wypełniła już kwalifikację na paraigrzyska (Jolanta Majka, Michał Gadowski, Joanna Oleksiuk, Natalia Partyka, Patryk Chojnowski – odpowiednio w wioślarstwie, lekkiej atletyce i tenisie stołowym).

Poniżej relacje z wyników tylko z ostatnich dni września – działo się wyjątkowo- dużo z udziałem i sukcesami reprezentantów KSI Start Szczecin.

Złoto i brąz Cegiełki w Dusseldorfie | Klub Sportowy Inwalidów START Szczecin (start-szczecin.pl)

Brąz Majki i Gadowskiego | Klub Sportowy Inwalidów START Szczecin (start-szczecin.pl)

6 x złoto ME tenisistów stołowych | Klub Sportowy Inwalidów START Szczecin (start-szczecin.pl)

13 medali strzelców w Gorzowie | Klub Sportowy Inwalidów START Szczecin (start-szczecin.pl)

SŁAWA BOCCIA CUP zdobyta | Klub Sportowy Inwalidów START Szczecin (start-szczecin.pl)

Największa liczba zajęć przeprowadzona została, zgodnie z założeniami, na obiektach sportowych znajdujących się w województwie zachodniopomorskim. Specyfika części z nich sprawiła jednak, że część z nich odbyła się także na terenie województw lubuskiego, podlaskiego, małopolskiego. Co z pewnością jest interesujące z naszą rekrutacją nie ograniczmy się to najbliższego regionu. Szukaliśmy uczestników zajęć także w warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim a nawet lubuskim i pomorskim.

Wspomnieć należy, że prowadzone w tak zmiennych składach zajęcia, także w formie obozów i zabaw sportowych wyjazdowych, w zdecydowany sposób wpływa na poprawę wzajemnych relacji miedzy uczestnikami, reintegrację całych grup, włączania w ich szeregi nowych osób. Kontakty, często przeradzające się w prawdziwe przyjaźnie, pozwalają w beneficjentom programu w zupełni inny sposób odbierać otaczającą rzeczywistość, otaczający świat i radzić sobie z wyzwaniami, które przed nimi stają niemal każdego dnia. To szansa na ich prawdziwą i pełną integrację ze społeczeństwem, koniec z zamykaniem się w sobie z problemami także fizycznej egzystencji w nim.

Projekt obejmuje też działania administracyjne, sprawozdawcze, audytowe i promocyjne. Tu bezpośrednie interakcje z uczestnikami zajęć, wydarzeń sportowych sprawiły, że w mediach społecznościowych obserwuje nas stale blisko 1400 osób, a zasięgi informacyjne tylko w okresie wakacyjnym przekraczają 30 tysięcy odsłon. Coraz chętniej piszą o nasz i publikują na nasz temat informacje lokalne media. To efekt coraz lepszych wyników z medalami mistrzostw świata i Europy naszych najlepszych sportowców. Nadal osiągamy rewelacyjne wyniki w wioślarstwie, strzelectwie, lekkiej atletyce,  w bocci, a nawet w narciarstwie alpejskim. Zakres działań ma pozwolić każdemu chętnemu borykającemu się z niepełnosprawnościami na odnalezienie własnej sportowej drogi, własnej pasji, własnej najbardziej odpowiadającej formy ruchowej rehabilitacji.

Relacje i wszystkie informacje dotyczące  imprez sportowych i udziału naszych sportowców dostępne są na bieżąco naszej stronie https://start-szczecin.pl/ i facebooku https://www.facebook.com/start.szczecin/