PFRON – środki finansowe na realizację zadań w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Kierunek: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych.

Typ projektu: Treningi sportowe realizowane w sposób ciągły lub cykliczny.

Nazwa zadania: Sport sposobem na samodzielność i aktywizację osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym.

Termin realizacji: 1 kwietnia 2024 – 31 marca 2025.

Umowa numer: UM/PW9/2024/2/O_ZACHODNIOPOMORSKI/4248

Zadania projektu: Prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć, których nadrzędnym zadaniem jest nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego społecznego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Także rozwijanie umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem osób niepełnosprawnych, w tym osób z uszkodzeniami słuchu, mowy, autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną oraz zajęć usprawniających i wspierających funkcjonowanie osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną w różnych rolach społecznych i w różnych środowiskach.

W ramach realizacji projektu prowadzone będą systematycznie i kompleksowe działania treningowe w szerokiej gamie dyscyplin sportowych, odpowiednich dla poziomu niepełnosprawności, posiadanych lub już wypracowanych umiejętności motorycznych oraz zamiłowań poszczególnych beneficjentów. Zajęcia prowadzone będą na miejscu i w trakcie treningów wyjazdowych, a opierać się będą na szeroko rozumianym treningu sportowym. W ten sposób uczestnicy zajęć zostaną przygotowani do uczestnictwa w różnego typu imprezach i wydarzeniach sportowych od regionalnych, po ogólnopolskie, a nawet międzynarodowe. Udział beneficjantów w regularnie prowadzonych zajęciach stacjonarnych będzie w bezpośredni sposób oddziaływał na proces ich usamodzielniania, na wzrost sprawności fizycznej, także na poprawę kondycji psychicznej, a przez to na zasadniczy wzrost samooceny. Zajęcia prowadzone będą przede wszystkim na terenie województwa zachodniopomorskiego. Z tego też regionu pochodzić będzie zdecydowana większość beneficjentów. Ale nie zabraknie także zajęć w województwach lubuskim i podlaskim, gdzie także prowadzimy rekrutację. Z kolei wyjazdowe turnusy treningowe realizowane będą w zachodniopomorskim i małopolskim. W trakcie zajęć przygotowane zostaną indywidualne plany działania (IPD).

Beneficjentami projektu są osoby o różnym poziomie i różnej charakterystyce niepełnosprawności. Szacujemy, że w zajęciach które prowadzone będą w: lekkiej atletyce (z podziałem na konkurencje biegowej i rzutowe), pływaniu, piłce siatkowej na siedząco, strzelectwie sportowym, kolarstwie ręcznym – czyli popularnych handbike, tenisie stołowym, wioślarstwie (na sucho i na wodzie), bocci, koszykówce na wózkach, badmintonie, tańcu towarzyskim na wózkach oraz szeroko pojętej ogólnorozwojówce będzie uczestniczyło 185 beneficjentów.

Regularny udział w projektowych zajęciach przynosi znaczące korzyści w zakresie reintegracji społecznej osób borykających się z niepełnosprawnością, stwarza okazję do nawiązywania nowych znajomości, na wymianę doświadczeń, na przebywanie w kręgu osób z podobnymi problemami i wspólne ich rozwiązywanie. Rehabilitacja poprzez sport, jak podpowiada nasze wieloletnie doświadczenie, to najlepsza forma na poprawę fizycznej samodzielności uczestników.

Dodatkowo podkreślamy, że wszystkie usługi zawarte w projekcie zlecać będziemy tylko tym podmiotom, które spełniają wymogi określone w Ustawie z 19 lipca 2019 roku, zapewniające dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.