PFRON – trwa realizacja Konkursu 1/2020 pn. „Pokonamy bariery”

Przypomnijmy:

PFRON - logo

Kierunek pomocy 2 „zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych
Typ projektu: Treningi sportowe realizowane w sposób ciągły lub cykliczny
Nazwa zadania: Sport sposobem na samodzielność i aktywizację osoby z niepełnosprawnością w życiu społecznym

Termin realizacji: 01.04.2021 – 31.03.2022

Cel i opis: Pokonywanie barier fizycznych, społecznych oraz psychologicznych, zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością. Głównym założeniem udziału beneficjentów w treningach sportowych jest podniesienie poziomu wyszkolenia oraz przygotowywanie do startów w imprezach sportowych rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej. Regularny udział w sporcie przynosi znaczące korzyści w zakresie reintegracji społecznej, stwarzając okazję do nawiązywania nowych przyjaźni, wymiany doświadczeń, redukując poczucie wykluczenia społecznego. Z doświadczenia wiemy, iż rehabilitacja osoby z niepełnosprawnością realizowana poprzez uprawianie sportu staje się najlepszą formą poprawy samodzielności.

Celem projektu jest zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnościami poprzez prowadzenie stacjonarnych i wyjazdowych treningów sportowych. Program zajęć oparty jest na szeroko rozumianym treningu sportowym obejmującym różne dyscypliny sportowe. Beneficjenci projektu są przygotowywani do udziału w różnych imprezach sportowych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.

W okresie 01.04.-15.09.2021 w realizacji projektu wzięło udział 175 beneficjentów.

Projekt polega na prowadzeniu systematycznych i kompleksowych działań treningowych na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Są one prowadzone indywidualnie i grupowo podczas stacjonarnych zajęć oraz podczas zajęć wyjazdowych.

Udział w treningach stacjonarnych jest realizowany systematycznie i bezpośrednio oddziaływuje na proces usamodzielniania beneficjentów, wzrost ich sprawności fizycznej, a także na poprawę kondycji psychicznej oraz niewątpliwy wzrost samooceny. Stacjonarne treningi odbywają się w województwie zachodniopomorskim, podlaskim i lubuskim. Projekt obejmuje beneficjentów z województw takich jak: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, małopolskie, wielkopolskie, pomorskie, śląskie, dolnośląskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie.

Udział beneficjentów w systematycznych zajęciach sportowych połączony jest z przygotowaniem indywidualnych planów działania (IPD). W projekcie biorą udział osoby z niepełnosprawnościami o różnym rodzaju i stopniu niepełnosprawności. Podstawowym działaniem realizowanym w ramach projektu, są stacjonarne treningi sportowe obejmujące zajęcia w następujących dyscyplinach sportowych: lekkoatletyce (biegi i rzuty), pływaniu, piłce siatkowej na siedząco, strzelectwie sportowym, kolarstwie ręcznym – handbike, tenisie stołowym, tenisie ziemnym, wioślarstwie, bocci, koszykówce na wózkach, goalball, tańcu towarzyskim na wózkach, nordic walking oraz zajęcia ogólnorozwojowe na hali, basenie i w plenerze.

Zrealizowaliśmy dwa zgrupowania w Szklarskiej Porębie i w Bydgoszczy jako treningi wyjazdowe. Mają one za zadanie zwiększenie wyszkolenia sportowego jako uzupełnienie stacjonarnych treningów sportowych. Wszystkie wyjazdowe treningi sportowe mają ten sam cel oraz zbliżony harmonogram działań. W każdej z wyjazdowych form wsparcia udział biorą beneficjenci, zarówno szkolący się w całorocznych zajęciach sportowych. W treningach wyjazdowych niezbędna jest również pomoc opiekunów, którzy towarzyszą zawodnikom podczas wszelkich zajęć.

Głównym założeniem udziału beneficjentów w treningach sportowych jest podniesienie poziomu wyszkolenia oraz przygotowywanie do startów w imprezach sportowych rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej. Regularny udział w sporcie przynosi znaczące korzyści w zakresie reintegracji społecznej, stwarzając okazję do nawiązywania nowych przyjaźni, wymiany doświadczeń, redukując poczucie wykluczenia społecznego. Z doświadczenia wiemy, iż rehabilitacja osoby z niepełnosprawnością realizowana poprzez uprawianie sportu staje się najlepszą formą poprawy samodzielności. Jest to najwyższa forma usprawniania i samorealizacji beneficjenta.

Nasi beneficjenci w tym okresie wystartowali w imprezach krajowych, międzynarodowych, Pucharach Świata, Mistrzostwach Świata i Europy oraz Igrzyskach Paraolimpijskich. Natalia Partyka zdobyła dwa medale (złoty i brązowy), Patryk Chojnowski zdobył złoty medal. Wyniki i opisy na bieżąco jest opisywana w zakładce Aktualności i na klubowym profilu Facebook.