Rekordowe 1260 ważnych głosów oddano w pierwszym w historii Klubu głosowaniu internetowym. Nad wszystkim czuwała Kapituła Plebiscytu w składzie: dr Krzysztof Krupecki (przewodniczący – „Krupecki Sport Ekspert”), Krzysztof Fedorowicz (firma Tenzi) i Andrzej Hubkiewicz (agencja Lungo). Plebiscyt zorganizowano w ramach projektu PFRON: „Cykl imprez integracyjnych promujących aktywność sportową w środowisku osób niepełnosprawnych”, partnerem Wydarzenia była PGE Polska Grupa Energetyczna S.A..
Pierwsze podsumowanie Plebiscytu miało miejsce 35 lat temu, w roku 1984. Najlepszym wybrano paraolimpijczyka, Świętej Pamięci Jana Buczaka. Jak zadecydowali internauci? Kto jest trenerem roku? Jaka jest pierwsza 10-tka roku 2019? Uroczysta gala rozpoczęła się w Andrzejki 30 listopada o godz. 20:00 w salach hotelu Radisson Blu w Szczecinie.
Na miejscu 10., 9-ty przed rokiem tenisista stołowy Patryk Chojnowski. Parolimpijczyk, medalista z Londynu i Rio, zakwalifikowany na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020, Mistrz Europy indywidualnie i w deblu, uczestnik Mistrzostw Świata w Tenisie Stołowym (osób pełnosprawnych), również Mistrz Polski (osób pełnosprawnych). Niestety tego dnia rozgrywał w Rzeszowie mecz extraligi i nie mógł przybyć na uroczystość.
Na miejscu 9., 4-ty przed rokiem, tym razem w roli wioślarskiego sternika Arkadiusz Skrzypiński. Parolimpijczyk, członek Kadry Narodowej, sternik 13-tej czwórki podwójnej Wioślarskich Mistrzostwach Świata. Uczestnik wioślarskich i kolarskich Pucharów Świata.
Na miejscu 8., 10-ta przed rokiem lekkoatletka Sabina Stenka-Szymańska. Sabina to Paraolimpijka, 5-ta zawodniczka w biegu na 400m Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Dubaju.
Na miejscu 7. 6-ty przed rokiem lekkoatleta Jakub Nicpoń. W Dubaju 6. miejsce w biegu na 100m i 7. miejsce w biegu na 400m Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata.
Na miejscu 6., 5-ta przed rokiem tenisistka stołowa Natalia Partyka. Multimedalistka Igrzysk Paraolimpijskich z Sydney, Aten, Pekinu, Londynu i Rio. Zakwalifikowana na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020. Trzykrotna Olimpijka. Mistrzyni Europy indywidualnie i wicemistrzyni w deblu, drużynowy brąz Igrzysk Europejskich (osób pełnosprawnych), brąz Drużynowych Mistrzostw Europy (osób pełnosprawnych), Mistrzyni Polski w deblu i wicemistrzyni w singlu (osób pełnosprawnych), Mistrzyni czeskiej extraligi (osób pełnosprawnych), “Tenisistka Stołowa 20-lecia” Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Niestety tego dnia była w drodze do Austrii na swój mecz Ligi Mistrzów.
Na miejscu 5. strzelec Sławomir Okoniewski. Paraolimpijczyk z Aten i Pekinu. W australijskim Sydney wystrzelał z drużyną srebro Mistrzostw Świata w konkurencji P5 – Mixed 10m Pistolet Pneumatyczny Standard SH1. Mistrz Polski.
Na miejscu 4., 8-my przed rokiem kolarz Piotr Kacalski. 11. miejsce w jeździe indywidualnej na czas i 12. w wyścigu ze startu wspólnego Parakolarskich Mistrzostw Świata UCI. Uczestnik Pucharów Świata, zwycięzca jednego z Pucharów Europy, Mistrz Polski.
Na miejscu 3., 7-my przed rokiem wioślarz Jarosław Kailing. Jarek to 8. zawodnik Wioślarskich Mistrzostwach Świata, uczestnik Pucharów Świata, brązowy medalista Mistrzostw Europy na ergometrze wioślarskim. Specjalny puchar od Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej wręczył Stanisław Kopeć. Niestety Kailing nie mógł być z nami ponieważ przygotowuje się w Hiszpanii do włoskich regat ostatniej szansy na zdobycie kwalifikacji paraolimpijskiej.
Na miejscu drugim zeszłoroczni zwycięzcy, wioślarska dwójka Jolanta Majka i Michał Gadowski, która uzyskała 446 głosów. Paraolimpijczycy z Londynu i Rio. Zakwalifikowani na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020. 6-ta osada Wioślarskich Mistrzostw Świata. Medaliści Pucharów Świata w dwójce. Medaliści Pucharów Świata na jedynkach. Medaliści indywidualnie Mistrzostw Europy i Świata i na ergometrze wioślarskim.
Najwięcej, bo aż 557 głosów zebrała lekkoatletka Joanna Oleksiuk. Zdobywając w Dubaju 4. miejsce w pchnięciu kulą Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata, będąc tylko 2cm od medalu osiągnęła minimum na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020. W Dubaju była również 8. w rzucie oszczepem.
Trenerem roku z wynikiem 685 głosów została prowadząca Joannę Oleksiuk Renata Chilewska.
Statuetki z podziękowaniami za wsparcie trafiły w ręce Anny Rąbel – Dyrektor Oddziału Zachodniopomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON, Krzysztof Kupisa – Dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Miasta Szczecin, reprezentującego Prezydenta Miasta, Roberta Korneckiego – Konsula Honorowego Republiki Estonii, reprezentującego firmę Sanprobi, Andrzeja Hubkiewicza – agencja Lungo, Mariusza Pęskiego – firma Idee, Bolesława Tołkacz – reprezentującego Krzysztofa Fedorowicza z firmy Tenzi, Josefa Muhammed Yusuf – Academy of Art and Knowledge. Statuetki trafią w ręce Łukasza Szeligi – prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START i Jarosława Sieranta z firmy Oshee.
Gali towarzyszyła m.in. wystawa pięknych czarno/białych zdjęć z zakończonych przed tygodniem Winter Polish Open, których autorem jest Marcin Wawrzaszek.
Miał również miejsce pokaz przedpremierowy clipu wideo do utworu „When legends rise” zespołu Godsmack, który przez cały najbliższy rok będzie promował na świecie Winter Polish Open. Nasza sekcja tańca na wózkach zaprezentowała fantastyczny występ. Mieliśmy przyjemność zobaczyć recital duetu Jackpot Towarzyszyły nam w strojach ludowych dziewczęta z zespołu pieśni i tańca Szczecinianie.
Platformę do głosowania internetowego przygotowała agencja Lungo. Nagrody dla najlepszych obok PGE ufundowali Tenzi, Sanprobi i Academy of Art and Knowledge (Klinika LA Beauty, AK Dietetyk Kosmetolog, Trener, Art of Beauty). Nagrody zostaną również rozlosowane w gronie głosujących. Dwie osoby otrzymają od nas wiadomość email, na który w wiadomości zwrotnej powinny podać swój adres pocztowy, na który prześlemy nagrody.
Nasz udział w sportowej rywalizacji wspiera Miasto Szczecin, Urząd Marszałkowski, PFRON, Ministerstwo Sportu, PZSN START i Polski Komitet Paraolimpijski.