Raport z realizacji działań w ramach projektu pod nazwą „Cykl imprez sportowych 2024” zrealizowanego w ramach umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr UM/PW9/2024/2/O_ZACHODNIOPOMORSKI/4314 z dnia 14.05.2024 r.
Typ projektu: spotkania i imprezy integracyjne o charakterze otwartym (w szczególności: wystawy, zawody, festiwale, koncerty).
Kierunek pomocy: „wzrost aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia” obejmujący następujące zadania:
– promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego,
– organizowanie lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych i rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych wspierających ich aktywność w tych dziedzinach.
Termin realizacji: 02.01 – 31.12.2024 r.
Cele projektu:
– wzrost aktywności osób z niepełnosprawnościami,
– upowszechnianie i promocja sportu (w tym na poziomie profesjonalnym) niepełnosprawnych,
– weryfikacja stopnia wyszkolenia zawodników i umożliwianie zdobycia punktów kwalifikacyjnych,
– weryfikacja stopnia przygotowania międzynarodowych zawodów mistrzowskich,
– integracja środowiska niepełnosprawnych sportowców.
W ramach powyższego projektu przygotowano i zorganizowano 7 imprez sportowych (2 międzynarodowych, 5 ogólnopolskich).
1. Ogólnopolskie Zawody w Parastrzelectwie Sportowym
Impreza odbyła się w terminie 19 – 21.04.24 r. na strzelnicy przy ul. Łużyckiej 91 b w Gryfinie.
Celem imprezy była popularyzacja strzelectwa sportowego niepełnosprawnych, wyłonienie najlepszych zawodników, integracja i włączenie społeczne osób niepełnosprawnych.
W trakcie wydarzenia zawodnicy naszego klubu wywalczyli aż 12 medali, w tym 4 złote. Po złoto sięgnęli indywidualnie Sławomir Okoniewski – w P1 w pistolecie pneumatycznym 60 strzałów, Beata Andruszkiewicz w P2 w pistolecie pneumatycznym 60 strzałów oraz Kacper Pierzyński w P5 pistolet sportowy 30+30 strzałów open. Złote medale ukoronowała drużyna w składzie Emilia Trześniowska, Waldemar Andruszkiewicz, Tadeusz Burski w konkurencji R3 karabin pneumatyczny 60 strzałów leżąc. Srebra wywalczyli: Emilia Trześniowska, Agnieszka Grzelak, Kapcer Pierzyński, Tadeusz Sondej, drużyna Andrzej Zajda, Kacper Pierzyński, Sławomir Okoniewski, a na najniższym stopniu podium stanęli podczas zawodów Waldemar Andruszkiewicz, Kacper Pierzyński i Sławomir Okoniewski.
Dla wielu zawodników rezultaty w Gryfinie były przepustką do nominacji do Kadry Narodowej i szansy udziału w Mistrzostwach Europy, które były ostatnią możliwością na wypełnienie paralimpijskich kwalifikacji.
Ponad 1100 odsłon rolek udostępnionych na facebookowej stronie KSI „START” Szczecin było najlepszym potwierdzeniem zainteresowania, jakim cieszyły się zawody w całym kraju. Pojawiały się informacje także na stronach klubów uczestniczących w rywalizacji oraz na portalach nie do końca związanych tylko i wyłącznie ze sportem
Ogólnopolskie Zawody w Strzelectwie Sportowym Osób Niepełnosprawnych, Gryfino 19-21.04.2024r. » P.S.S.O.N. (start.bialystok.pl)
Zgodnie z zapisami umowy do w/w projektu, zleceniobiorca zobowiązał się do zamieszczania na stronie internetowej/mediach społecznościowych, m.in. informacji dotyczących działań realizowanych w ramach projektu. Efektem powyższego jest informacja o Dzięki czynnemu prowadzeniu mediów społecznościowych (Facebook) już w miesiącu kwietniu dotarliśmy do blisko 4000 odbiorców.
Oczywiście wynik, przebieg zawodów i ich rangę dostrzegły też regionalne media – radio, telewizja i prasa.
Radio Szczecin
Parastrzelectwo Sportowe w Gryfinie – Sport – Radio Szczecin
TVP 3 Szczecin
Serwis sportowy
www.szczecin.tvp.pl/75764538/serwis-sportowy
Kronika
www.facebook.com/TVPSzczecin/videos/1627860801082630
Prasa
2. II Runda Paralekkoatletycznego Grand Prix Polski
Zawody odbyły się na Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej 20 w Szczecinie w terminie 31.05 – 02.06.24 r.
Celem imprezy była popularyzacja lekkiej atletyki wśród społeczeństwa, promowanie zdrowego, aktywnego trybu życia, popularyzacja sportu osób niepełnosprawnych, dążenie do mistrzostwa sportowego, osiąganie jak najlepszych wyników.
Zawodnicy naszego klubu 7-krotnie stawali na podium.
Joanna Oleksiuk – wygrała w pchnięciu kuli i rzucie oszczepem, Artur Kamiński wygrał biegi na 100 i 800 metrów, Daniel Pietras był drugi w rzucie oszczepem, Damian Wróblewski trzeci w rzucie dyskiem, podobnie jak Daniel Gawroński w rzucie oszczepem.
Najlepszymi wynikami w trakcie zawodów popisały się nasze paralimpijki:
Renata Śliwińska (Start Gorzów) – w pchnięciu kulą 8,73 m co dało 999 pkt.
Joanna Oleksiuk (Start Szczecin) – w pchnięciu kulą 6,97 m co dało 983 pkt.
Bartosz Górczak (Start Gorzów) – w pchnięciu kulą 8,14 m co dało 902 pkt.
Zawody bardzo szeroko relacjonowały szczecińskie media.
Poniżej przedstawiamy linki:
Radio Szczecin
www.radioszczecin.pl/2,472391,sukcesy-paralekkoatletow-startu-szczecin-w-grand
TVP 3 Szczecin
Magazyn sportowy
www.szczecin.tvp.pl/75847400/magazyn-sportowy
Kronika
Zawody niepełnosprawnych lekkoatletów. Grand Prix w Szczecinie [WIDEO] (tvp.pl)
Prasa
24Kurier.pl – Lekkoatletyka. Rekord życiowy przed Paryżem…
Relacje pojawiały się na stronach i w mediach, których sport jest tylko dodatkową częścią przekazywanych informacji
Rolki na naszej stronie tylko do czerwca obejrzano aż 3250 razy, a tylko na naszym klubowy Facebooku informacji szukano blisko 36 000 razy i to tylko w czasie trwania wydarzenia.
3. Ogólnopolskie Zawody w Bocci
Impreza odbyła się w terminie 14 – 15.09.24 r. na terenie hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 35, przy ul. Świętoborzyców 40 w Szczecinie.
Celem wydarzenia była integracja środowiska sportowego osób niepełnosprawnych, popularyzacja gry w bocci, podniesienie poziomu wyszkolenia niepełnosprawnych sportowców oraz wyłonienie najlepszych drużyn. Do Szczecina przyjechały najlepsze ekipy z całego kraju – łącznie rywalizowało aż 14 zespołów. Co bardzo nas cieszy kluczowe role odegrali zawodnicy naszego klubu. Wielki finał był starciem I i II zespołu wystawionego przez KSI „START” Szczecin.
4. Ogólnopolskie Zawody na Ergometrach Wioślarskich
Wydarzenie miało miejsce w terminie 27 – 28.09.24 r. na terenie hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 35, przy ul. Świętoborzyców 40 w Szczecinie.
Celem zawodów była integracja środowiska sportowego osób niepełnosprawnych, popularyzacja wioślarstwa halowego, podniesienie poziomu wyszkolenia niepełnosprawnych sportowców, wyłonienie najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach. W pierwszej edycji tego wydarzenia pojawili się zawodnicy z Krakowa, Wrocławia, Gorzowa, Zielonej Góry, Polic i oczywiście największa grupa ze Szczecina.
5. II Turniej Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej na Siedząco
Zawody zostały przeprowadzone w terminie 25 – 27.10.24 r. na terenie hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Piaskowej 99 w Policach.
Beneficjentami imprezy byli niepełnosprawni z dysfunkcją narządu ruchu.
Rozgrywki zostały przeprowadzone według europejskich przepisów klubowych w piłce siatkowej na siedząco (2 pełnosprawnych zawodników na boisku w jednym czasie). Wszystkie pojedynki wygrała ekipa IKS Siedząca Szczecin, obejmując samodzielne prowadzenie w ligowej tabeli i znajdując się w znakomitej sytuacji przed finałowym Turniejem Mistrzostw Polski we Wrocławiu. Drużyna KSI „START” Szczecin po bardzo ambitniej walce obroniła 3 miejsce w lidze drugiej.
RELACJE TVP 3 SZCZECIN
Siedząca Szczecin blisko złota. Za nami turniej w Policach [WIDEO]
KRONIKA 27.10.2024- GODZINA 18.30
MAGAZYN SPORTOWY 27.10.2024 GODZ. 18:00
Police24.pl
II Turniej Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej na Siedząco [foto] – police24.pl
TVP Sport i TVP 1 – program Pełnosprawni
Pełnosprawni (9.11) | TVP SPORT
PFRON:
Rolki na naszym Facebooku obejrzano w sumie blisko 1000 razy, a informacje z naszej strony udostępniały lub podlinkowywały także Fundacja Paravolley Poland, Indra, IKS Siedząca, Start Wrocław, Łódź, Aluron CMC.
W trakcie turnieju, przed i po jego zakończeniu z informacjami przekazywanymi tylko za pośrednictwem mediów społecznościowych dotarliśmy do 11722 osób, zwiększając o ponad 153 % zasięgi dzienne. Pozwoliło to nam na wypracowanie dotarcia od początku roku przekraczającym 52000, z czego ponad 9000 dotyczyło interakcji z zawartością, czyli czynnego działania odbiorców i ich zwiększonego newsami zainteresowania. A samych odwiedzin na Facebooku – mieliśmy po turnieju siatkówki blisko 40 000.
6. Finał Mistrzostw Polski w Goalball
Zawody odbyły się w terminie 07 – 10.11.24 r. na terenie hali NETTO Arena przy ul. Szafera 3/5/7 w Szczecinie.
Celem wydarzenia było wyłonienie mistrzów i medalistów Mistrzostw Polski, a także propagowanie sportu niewidomych jako skutecznego środka rehabilitacji, integracja środowiskowa osób niepełnosprawnych, promocja wartości edukacyjnych i wychowawczych sportu, utrwalenie i rozwijanie zdolności motorycznych uczestników oraz popularyzacja dyscypliny jaką jest Goalball. To właśnie u nas decydowały się nie tylko losy medali kobiet i mężczyzn, ale także spadków i awansów na niższe i wyższe poziomy startowe. To także w Szczecinie trener Kadry Narodowej zadecydował kto zostanie powołany do Kadry i wystartuje podczas Międzynarodowego Turnieju w Japonii.
Jak zacięta, chyba po raz pierwszy w historii, była ta rywalizacja, niech świadczy fakt, że o medalach wśród pań decydowały nie wygrane, a bilans zdobytych i straconych bramek. W sumie tytuły wywalczyli: UKS Okej Lublin i UKS Laski.
RELACJE TVP 3 SZCZECIN
Kronika 10.11.2024 godz.18.30
Kronika 10.11.2024 godz. 21:30
Kronika 08.10.2024 godzina16.30
Kronika 08.10.2024 godz. 18.30
Kronika 08.10.2024 godz. 21:30
Serwis sportowy 8.11.2024
Magazyn Sportowy 27.10.2024 godz. 18:00
Gs24.pl
TVP Sport i TVP 1 – program Pełnosprawni
Pełnosprawni (16.11) | TVP SPORT
Tym razem rolki z wydarzenia na naszej stronie obejrzało ponad 1300 razy, ale udostępniła je także strona TVP 3 Szczecin i tam ilość odsłon przekroczyła już 4700 razy.
Udostępniały, lub podlinkowywały nas m.in.: WBR Groundhogs Kraków, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Beta Polska oraz pozostałe uczestniczące drużyny i poszczególne zaangażowane w przygotowania, przyjazd i start zespołów osoby.
Tylko w trakcie zawodów nasz Facebook zanotował 11685 wyświetleń.
7. Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski W Pływaniu Osób Niepełnosprawnych
Zawody odbyły się w terminie 21 – 24.11.24 r. na terenie Centrum Sportowo – Rehabilitacyjnego Słowianka przy ul. Słowiańskiej 14 w Gorzowie Wielkopolskim.
Zmiana miejsca organizacji wydarzenia spowodowana była pracami remontowymi jedynej 50-metrowej pływalni Floating Areny, jednakże staraniem całego kierownictwa oraz biura klubu, udało się przeprowadzić zawody na równie wysokim poziomie.
Nasi sportowcy zdobyli aż 7 medali, w tym złoto Natalia Czarnuch na 50 metrów stylem klasycznym, srebra Krzysztof Andrzejak na 50 klasykiem, ponownie Natalia Czarnuch na 50 metrów grzbietem oraz Wojciech Trybuszewski na 50 grzbietem. Na najniższym stopniu podium stanęli: Natalia Czarnych – 200 dowolnym i dwukrotnie Krzysztof Andrzejak na 50 grzbietem i 150 zmiennym.
O tak dobrym starcie, choć w zupełnie innym niż dotychczas miejscu – informowały szczecińskie media.
Kurier Szczeciński
www.24kurier.pl/…/plywanie-szczecinskie-medale-w…/
TVP Szczecin
www.szczecin.tvp.pl/83655444/1830-241124
Magazyn Sportowy
Rolka umieszczona na Facebooku TVP 3 Szczecin poświęcona naszym pływakom oraz zawodom ma już w tej chwili ponad 8400 wyświetleń.
www.facebook.com/TVPSzczecin/reels/
Dodajmy, że w całym roku 2024 nasze media społecznościowe zanotowały kapitalne wzrosty nie tylko obserwujących, ale przede wszystkim reagujących, podlinkowujących, komentujących posty i wydarzenia. Dotarliśmy do blisko 90 000 odbiorców, niemal tyle samo wyświetleń treści. Obserwuje nas już ponad 1600 osób.
W trackie kończącego się roku warto wspomnieć o dwóch ważnych wydarzeniach. Nasz tenisista stołowy Patryk Chojnowski wybrany został sportowcem roku
w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, a w Paryżu w trakcie Paraigrzysk reprezentowało nasz klub aż 7 sportowców. Patryk zdobył dwa złote medale, Natalia Partyka srebro i brąz. Ich wyniki i rezultaty były na bieżąco relacjonowane w mediach nie tylko zachodniopomorskich. Publikowane były przez Prezydenta Szczecina czy Marszałka Województwa.
Obok medali naszych tenisistów na 6 miejscu, podobnie jak w Tokio i Rio zakończyli rywalizację parawioślarze: Jolanta Majka i Michał Gadowski.
W swoim paralimpijskim debiucie w finale 200 metrów stylem dowolnym popłynął Krzysztof Lechniak. To była wielka nagroda po tym, jak na 50 dowolnym (10 miejsce), klasykiem (9 miejsce) i grzbietem (11 miejsce) ocierał się o udział w finałowej rozgrywce. Na najdłuższym dystansie zajął ostatecznie miejsce 7, najlepsze zatem
w karierze.
Także na siódmym miejscu rywalizację w pchnięciu kulą zakończyła Joanna Oleksiuk.
W Paryżu zadebiutowała także Emilia Trześniowska – w strzelaniu. W konkurencji karabin pneumatyczny na leżąco zajęła 34 pozycję.
TVP 3 Szczecin
Magazyn Sportowy: 1.09.24 (tvp.pl)
Serwisy sportowe
Serwis Sportowy: 3.09.24 (tvp.pl)
Serwis Sportowy: 4.09.24 (tvp.pl)
Serwis Sportowy: 5.09.24 (tvp.pl)
Kronika TVP 3 Szczecin
Kronika: 21:30, 5.09.24 (tvp.pl)
Ogrom miejsca poświęciły nam także portale prowadzone przez Szczecin
Na swoich oficjalnych profilach informacje o sukcesach zawodników KSI „START” Szczecin umieścili także Prezydent Szczecina oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Nie próżnowali też nasi sponsorzy regularnie śledząc i chwaląc się sukcesami całej naszej paralimpijskiej kadry. To oznaczało, że wszyscy we właściwy sposób reagowali na wydarzenia, bardzo pozytywne, mające miejsce w Paryżu