PFRON – środki finansowe na realizację zadań w ramach art.36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Kierunek pomocy: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych

Typ projektu: treningi sportowe realizowane w sposób ciągły lub cykliczny, indywidualnie i grupowo.

Nazwa zadania: Sport sposobem na samodzielność i aktywizacja osoby z niepełnosprawnością w życiu społecznym.

Termin realizacji: 01.04.2023 – 31.03.2024

Zadania projektu: prowadzenie systematycznych i kompleksowych działań treningowych zarówno grupowych, jak i indywidualnych na rzecz osób z niepełnosprawnościami, pozwalających na nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz rozwijających umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem osób z uszkodzeniem słuchu, mowy, z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną. Zajęcia prowadzone są stacjonarnie oraz w formie wyjazdowej. Udział w zajęciach stacjonarnych bezpośrednio wpływa na na proces usamodzielniania się społecznego beneficjentów, wpływają na poprawę ich kondycji fizycznej, psychicznej i wzrost samooceny. Większość zajęć prowadzonych jest na terenie województwa zachodniopomorskiego i stąd pochodzi większość z nich korzystających, ale prowadzimy je też w lubuskim i podlaskim.

Realizując projekt przygotowaliśmy szeroką gamę dyscyplin sportowych, a wraz z nimi zajęć ruchowych, tak by każdy z zainteresowanych mógł znaleźć najlepszą dla siebie formę aktywności, dającej największe efekty w poprawianiu jego ruchowej sprawności i w ten naturalny sposób życiowej samodzielności. Stacjonarne zajęcia sportowe prowadzone są w następujących dyscyplinach sportowych: lekkoatletyce – konkurencje rzutowe oraz biegowe, pływaniu, piłce siatkowej na siedząco, strzelectwie sportowym, kolarstwie ręcznym- handbike, tenisie stołowym, wioślarstwie, bocci, koszykówce na wózkach, badmintonie, tańcu towarzyskim na wózkach, oraz zajęcia ogólnorozwojowe i rehabilitacyjne na hali, basenie i w plenerze.


Bierze w nich udział 177 beneficjentów. Jako uzupełnienie powyższych działań zorganizujemy 2 wyjazdowe treningi sportowe. Będą one miały za zadanie zwiększenie wyszkolenia sportowego jako uzupełnienie stacjonarnych treningów sportowych. Forma wyjazdowych treningów sportowych ma ten sam cel
oraz zbliżony harmonogram działań. W każdej z wyjazdowych form wsparcia będą brali udział beneficjenci, zarówno szkolący się w całorocznych zajęciach sportowych, jak również osoby nowo pozyskane. W treningach wyjazdowych niezbędna będzie również pomoc opiekunów, którzy będą towarzyszyć zawodnikom podczas wszelkich zajęć.

W projekcie udział biorą osoby z niepełnosprawnością z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności. To osoby głównie z dysfunkcjami ruchu, ale także z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym z upośledzeniem umysłowym. Wiele z pośród tych osób porusza się na wózkach inwalidzkich. W projekcie udział biorą również osoby po 50 roku życia, które w uprawianiu sportu poszukują sposobu na zwiększenie samodzielności, zmiany trybu życia oraz poprawy zdrowia. Wśród tej grupy osób przeważają schorzenia ruchowe, układu krążenia, oraz onkologiczne. Wszystkie uczestniczące w zajęciach osoby posiadają aktualne dokumenty potwierdzające niepełnosprawność.