Projekt PFRON: Sport sposobem na samodzielność i aktywizację osób niepełnosprawnych w życiu społecznym

Głównym założeniem treningów sportowych realizowanych w sposób ciągły lub cykliczny w ramach projektu PFRON: Sport sposobem na samodzielność i aktywizację osób niepełnosprawnych w życiu społecznym (projekt wykonywany w terminie od dnia 01 stycznia 2017 r. do dnia 31 marca 2019 r,.) kierującym pomoc na zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych, jest odpowiednie przygotowanie beneficjentów do udziału w konkursach i zawodach sportowych najwyższych rang krajowych, oraz międzynarodowych.

PFRON

Regularne treningi stacjonarne pozwoliły na rozwój i podniesienie poziomu wyszkolenia wielu zawodników sekcji takich jak:

  • Lekkoatletyka (konkurencje biegowe i techniczne),
  • Pływanie (w tym grupa zaawansowana i nauka pływania),
  • Piłka siatkowa na siedząco,
  • Strzelectwo sportowe,
  • Kolarstwo,
  • Tenis stołowy,
  • Tenis ziemny na wózkach,
  • Wioślarstwo,
  • Boccia,
  • Rugby na wózkach,
  • Taniec towarzyski na wózkach,
  • Zajęcia ogólnorozwojowe na hali, basenie i w plenerze (np. Nordic Walking).

Projekt dla ponad 150 zawodników Klubu Sportowego Inwalidów START Szczecin, czynnie biorących udział w treningach o charakterze wyjazdowym i stacjonarnych sekcji sportowych. Ich postępy są regularnie monitorowane, a indywidualne lub grupowe treningi przygotowywane w taki sposób, aby ich rozwój sportowy i sprawność fizyczna przebiegały jak najlepiej. W poprawnym rozwoju zawodników pomaga również szczegółowa analiza IPD (Indywidualny Projekt Działań) przeprowadzana przez osoby prowadzące sekcje. Do prawidłowego przebiegu projektu oraz do realizacji jego założeń, KSI START Szczecin postarał się o zabezpieczenie odpowiedniego zaplecza technicznego dla każdej sekcji. Przyczynił się do tego:

  • wynajem odpowiednio przygotowanych do każdej sekcji obiektów sportowych;
  • zatrudnienie specjalistów obsługi sekcji takich jak trenerzy, instruktorzy, fizjoterapeuci i technicy;
  • zakup sprzętu sportowego, zakup między innymi specjalistycznej odzieży sportowej dla aktywnych sportowców, oraz zakup niezbędnego wyposażenia sportowego do realizacji treningów i rozwoju poszczególnych zawodników;
  • Zabezpieczenie transportu dla zawodników zarówno na treningi stacjonarne, jak i treningi wyjazdowe;
  • Obsługa medyczna i fizjoterapeutyczna, czuwająca nad prawidłowym przebiegiem treningów zapobiegając przy tym urazom i kontuzjom zawodników.

Treningi stacjonarne zostały uzupełnione o treningi wyjazdowe:

  • Wyjazdowe treningi sportowe – Wałcz 2017 – zostały przeprowadzone w okresie 09-19.03.2017 roku w Centralnym Ośrodku Sportu i Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, miejscu bardzo dobrze przygotowanym do przeprowadzenia szczegółowych treningów sportowych. Ośrodek jest ponadto doskonale przygotowany pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Treningi odbywały się w systemie 6 godzin każdego dnia, a w wydarzeniu wzięło udział 20 zawodników. Treningi uzupełniające w Wałczu kierowane były do zawodników tenisa ziemnego, wioślarstwa, bocci, kolarstwa i lekkoatletyki;
  • Wyjazdowe treningi sportowe – Słupsk 2017 – odbyły się w okresie 09-18.06.2017 roku w Słupskim Ośrodku Sportu i Rekreacji na Stadionie 650-lecia w Słupsku. W wydarzeniu wzięło udział 13 zawodników sekcji lekkoatletycznych, specjalizujących się między w konkurencjach biegowych oraz technicznych (rzutowych). Treningi uzupełniające w Słupsku miały na celu odpowiednie przygotowanie zawodników Klubu do startu w Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce.
  • Wyjazdowe treningi sportowe – Pustkowo 2017 – odbyły się w okresie 08-15.07.2017 roku w Ośrodku Rehabilitacyjnym ZEM-TOURIST w Pustkowiu, wzięło w nich udział 20 zawodników Klubu. Te treningi uzupełniające skierowane były do zawodników wyczynowych, intensywnie trenujących stacjonarnie. Pozwoliły im na dostarczenie przyjemności, redukcję znużenia ćwiczeniami stacjonarnymi, oraz zwiększyły zaangażowanie w wykonywanie zadań, co przyczyniło się do osiągnięcia celów programowych.
  • Wyjazdowe treningi sportowe – Słupsk 2018 – odbyły się w okresie 26.05.-03.06.2018 roku w Słupskim Ośrodku Sportu i Rekreacji na Stadionie 650-lecia w Słupsku. Głównym celem wsparcie przygotowania treningowego do Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski.
  • Wyjazdowe treningi sportowe – Pustkowo 2018 – odbyły się w okresie 07-14.07.2018 roku w Ośrodku Rehabilitacyjnym ZEM-TOURIST w Pustkowiu.
  • Wyjazdowe treningi sportowe – Zakopane 2018 – odbyły się w okresie 18-28.10.2018 w Centralnym Ośrodku Sportu i Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, a wzięło w nich udział 25 zawodników niepełnosprawnych. Treningi te, podobnie jak treningi uzupełniające w Pustkowie, skierowane były do zawodników intensywnie trenujących stacjonarnie. Przeprowadzone zostały treningi w dziedzinach takich jak: tenis ziemny, wioślarstwo, bocci, kolarstwo oraz lekkoatletyka.
  • Wyjazdowe treningi sportowe – Zakopane 2019 – w okresie 18-28.03.2019 w Centralnym Ośrodku Sportu i Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem.

Formą wsparcia jest fizjoterapia. Zawodnikami sekcji sportowych przez cały czas realizacji projektu opiekuje się wykwalifikowana kadra fizjoterapeutyczna, czuwająca nad zapobieganiem powstawaniu kontuzji poszczególnych sportowców, przyspieszająca proces rekonwalescencji po urazach i uszkodzeniach narządów ruchu, a także podnosząca poziom wyszkolenia sportowego zawodników poprzez odpowiednie monitorowanie i optymalizację biomechaniki ruchu i wspomaganie procesu treningowego przy zastosowaniu zabiegów fizykoterapii jako formy odnowy biologicznej.

Klub Sportowy Inwalidów START Szczecin w czasie trwania projektu przeprowadził również liczne prelekcje i spotkania informacyjne (m.in. uczestnicy konferencji, studenci, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, przedszkolaki), na których poruszane były zagadnienia sportu osób z niepełnosprawnościami. Spotkania takie promowały działalność Klubu, a także aktywizację osób z niepełnosprawnościami, ukazując przeróżne możliwości rozwoju sportowego dla ludzi z niepełnosprawnością ruchową. Spotkania te, zwiększyły również wiedzę społeczeństwa na temat osób niepełnosprawnych, zmniejszając w ten sposób dystans społeczny. Prelekcje w szkołach oraz w miejscach wydarzeń sportowych i kulturalnych pozwoliły również Klubowi START na pozyskanie nowych, młodych i doskonale rokujących zawodników wielu sekcji, którzy mają szansę na najwyższe wyniki sportowe.

Projekt finansowany prze Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON, prowadzony w okresie 01.01.2017 r. – 31.03.2019 r.