PFRON – środki na realizację zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Kierunek pomocy: wzrost aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia.

Typ projektu: Spotkania i imprezy integracyjne o charakterze zamkniętym (w szczególności warsztaty, zawody i koncerty).

Nazwa zadania: Cykl imprez sportowych 2023.

Termin realizacji: 2 stycznia 2023 – 31 grudnia 2023

Zadania projektu: Podstawowym zadaniem projektu jest aktywizowanie i promowanie tejże aktywności osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego z uwzględnieniem organizacji lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych i rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych. W ramach tych zajęć zostały lub zostaną przygotowane na najwyższym organizacyjnym poziomie wydarzenia sportowe, włącznie z Pucharami Polski i mistrzostwami kraju. W nich wszystkich udział biorą zawodnicy z klubów z całej Polski, reprezentujący nasz kraj w międzynarodowej rywalizacji. Dla wielu z nich start będzie okazją do sprawdzenia kontrolnego aktualnej formy, przygotowania do startu w imprezach kluczowych w sezonie, wreszcie do walki o minima na mistrzostwa Europy, świata, a nawet igrzyska paralimpijskie.

Tak było w trakcie Ogólnopolskich Zawodów w Strzelectwie Sportowym w Gryfinie, w dniach 2-4.06.2023, gdzie krajowa czołówka z reprezentantami Polski włącznie, po raz pierwszy w tym roku mogła wreszcie zapomnieć się w rywalizacji na krajowym podwórku, a osiągane w ich trakcie wyniki stały się dla części z nich przepustką do udziału w mistrzostwach Europy.

Ogromnym wyzwaniem organizacyjnym były też zorganizowane po raz drugi z rzędu w Szczecinie Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Dla naszej kadry były ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami świata, z których Polacy wrócili z workiem medali. Tu mimo zmiennej pogody udało się stworzyć wszystkim optymalne warunki do startu, zapewnić transport, czas na rozgrzewkę i spokojne przygotowania do kolejnych konkurencji zawodów. I praktycznie prosto ze Szczecina czołowe postaci polskiej lekkiej atletyki udały się do Paryża na mistrzostwa globu. Powierzenie organizacji tak istotnego wydarzenia nie było przypadkowe, w końcu przed rokiem szczecińska impreza została uznana za największe i najlepsze wydarzenie sportowe osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju.

W ramach projektu zorganizujemy także Jesienne Integracyjne Zawody Sportowe w Pustkowie, Puchar Polski w Goalbalu, Ogólnopolskie Zawody w Bocci w Szczecinie, II Turniej Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej na Siedząco w Policach, Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych w międzynarodowym wydaniu na 50-cio metrowej pływalni w Szczecinie oraz grudniowe Mikołajkowe Zawody Sportowe – cieszące się od lat wyjątkową atencją wśród naszych beneficjentów.

Na wielu z tych aren toczyć się będzie rywalizacja nie tylko o poprawianie własnych wyników, ustanawianie rekordów, przełamywanie własnych dotychczas nieprzekraczalnych barier, ale także o wypełnianie minimów gwarantujących udział w największym wydarzeniu na świecie – przyszłorocznych igrzyskach paralimpijskich w Paryżu. Naszym celem jest stworzenie takiej atmosfery, takich warunków rywalizacji, by to grono było największe z możliwych. W końcu namacalny dowód spełniania na naszych oczach marzeń to najlepszy możliwy sposób aktywizacji pozostałych obserwujących i współrywalizujących osób z niepełnosprawnościami.

Chcemy poprzez organizację wydarzeń na takim poziomie być uczestnikami spełniania sportowych i życiowych marzeń przez tych, których życie często wystawiało na bardzo poważne próby. Projekt pozwala nam przygotować imprezy bezpośrednio wpływające na życiowe decyzje uczestników, osób z niepełnosprawnościami.